Sunday 7 December 2014

Reportaaž: Algklasside lapsed võtsid vapralt vastu oma külalised-mürgised ämblikud ja salapärased roomajad

Reedel teise tunni eel on 2.c klassi lapsed vägagi ärevil ning kärsitud, kui ajakirja Rästik peatoimetaja Toomas Pranstibel, kes 2.-3. klasside õpilastele mürgiseid ämblikke ning igasuguseid roomajaid tutvustama on kutsutud, oma suure spordikotiga klassi siseneb. Õpilased kihistavad omaette ja arutavad, kes seal kotis küll olla võib. Tunnikella helisedes võib show alata. 
Toomas Pranstibel tutvustab end klassile ning avab koti, kust paistab läbipaistev karbike. Sealt võtab ta rahulikult endale käe peale uhke nimega Honduurase lokkiskarvalise linnutapiku. Lapsed on põnevil, keegi ei jõua ära oodata, millal ämblik neile lähemale tuuakse.

Foto: DevisT

Esimeste pingiridade juures avastab omanik aga, et ämblik on ootamatult oma häda tema käe peale teinud. Klass naerab laginal, kuid Pranstibel ei tee sellest suurt numbrit ning lisab, et saab selle kohe salvrätikuga ära pühkida, vahel tuleb ikka selliseid õnnetusi ette. Edasi liigub ämblik omaniku käe peal uudistajate seas ringi ning pannakse oma läbipaistvasse transpordivahendisse tagasi.
Laste küsimuse peale, kas linnutapikud on mürgised, vastab Pranstibel, et maailmas pole ühtegi ämblikku, kes ei oleks mürgine.
Tema sõnul jagatakse linnutapikud mürgi järgi kahte erinevasse gruppi või seltskonda, mõned linnutapikud on tugeva mürgiga ja mõned nõrga mürgiga, ta lisab juurde, et tema kasutab ainult nõrga mürgiga linnutapikuid ning üldiselt ei ole ühegi suuremat kasvu ämbliku mürk inimesele surmava mõjuga. Nende hammustus võrduvat umbes herilase sutsamisega.
Järgmisena ilmub kotist nähtavale virsikukarva laikudega Mehhiko punajalg linnutapik, kes rahulikult mööda omaniku kätt jalutama asub. Pranstibel näitab klassis eksootilist loomakest ja räägib linnutapikute toitumisharjumustest, paljunemisest ja kestavahetusest.

Foto: DevisT

Foto: DevisT


Kolmanda ämblikuna tuleb kotist välja Brasiilia valgejalg linnutapik, kelle eripäraks on tema võime kasvada teistest palju suuremaks ning kõndida mööda ükskõik millist siledat pinda otse üles, mida ei suuda üksi eelnevatest ämblikutest mitte kunagi. Seda ämblikut aga käe peale jalutama ei lasta, kuna ta olevat liiga kartlik ning küllaltki kiire liikumisega.

Foto: DevisT

Seejärel pean klassi ning ämblikega hüvasti jätma, kuid kolmanda vahetunni ajal naasen esimesele korrusele, et minna uudistama Toomas Pranstibeli roomajaid.

2.d klassi sisenedes kuulen, kuidas õpetaja palub lastel, kes kardavad või pelgavad, taha pinkidesse istuma asuda ning nii mõnigi laps otsib endale koha tagapingis. Kuid mitte paljud, enamik lapsi tormab klassi eespinkidesse, et võimalikult lähedal asuda punasele spordikotile roomajatega. Mõnes pingis istub lausa kolm või neli uudishimulikku kainikut korraga.

Klassi siseneb Toomas Pranstibel, kes ennast taaskord tutvustab, näiteks räägib ta, et tal on kodus peaaegu 40 madu ning palju teisi roomajaid, keda ta kollektsioneerib. Kaasa on ta võtnud samuti paar roomajat, kellest ükski ei ole mürgine ning neid karta pole mõtet. Lisaks mainib ta, et nii mõndagi isendit saavad lapsed oma käega katsuda ka. Seepeale kajab klass rõõmust ja hõisetest, tundub, et keegi ei tunne hirmu.

Foto: DevisT

Esimesena tuleb valgest riidest kotist välja uudishimulik terava ninaga 23-aastane sisalik, kes omab liiginimetust neljatriibuline hiidrüülik. Pranstibel lisab, et selline sisalik kasvab kuni 36 cm pikkuseks ning nad on üsna head kuuljad, veel vahetavad nad kesta ning söövad seejärel oma kesta ära. Pranstibel näitab sõbralikku sisalikku lastele lähemalt, kuid puudutada ei soovita, kuna ta võib muutuda suure tähelepanu all üsna aktiivseks. Õpetajal õnnestub looma oma käes hoida ning lapsed tormavad veel kord lähemalt vaatama, enne kui sisalik oma kotikesse tagasi lastakse.



Foto: DevisT

Punasest valgete pealuudega kotist ilmub nähtavale Texase roninastik, kes on juba natuke suurem tegelane. Valge madu siugleb nõtkelt ümber omaniku käe, lapsed küsivad, ega madu end sedasi umbsõlme tõmba. Selle peale vastab Pranstibel, et seda ohtu kindlasti pole, kuna madudel on erakordne kehavalitsemisoskus. Veel esitletakse kollast roninastikut, kes on laste üllatuseks hoopis pruuni värvi.

Foto: DevisT

Järgmine külaline kotist on eelnevatest veidi väiksem, punakat tooni maisimadu, keda saavad lapsed samuti oma käega katsuda. Tüdrukud on nähtavalt julgemad kui poisid, julgetakse isegi pead silitada ning madu oma käe peale lasta. Olukord klassis on üllatavalt rahulik, ainult mõni üksik laps klassis pelgab ja ei soovi madu oma käega silitada.
Enne viimase roomaja näitamist mainib Pranstibel, et järgmine madu on 2-aastane, kuid küsib õpilastelt, kui suur võib olla nende arvates üks säärase vanusega madu. Laste käed hakkavad kohe näitama erinevaid suuruseid ja suudest kõlavad vägagi erinevad numbrid, alates 10 cm kuni 2 meetrini.

Siis võtab Pranstibel kotist välja emase noore kuningboa, kes on hinnanguliselt võib-olla natuke üle meetri pikk. Seda madu on võimalik igal lapsel endale ümber kaela panna ning silitada, tekib kohe järjekord, kes enne saab. 

Foto: DevisT

Lõpuks saavad kõik tahtjad tunda madu ümber oma kaela ning lastel on kõigil tuju laes. Plaksutame Toomas Pranstibelile ja täname teda suurepärase vaatemängu ja huvitavate faktide eest!

No comments:

Post a Comment